https://www.socosvita.kiev.ua/node/3014
В Києві відбулася IX щорічна Всеукраїнська науково-практична конференція «Муніципальна реформа в контексті євроінтеграції України: позиція влади, науковців, профспілок та громадськості»
06 вересня 2024 року відбулася ІХ Всеукраїнська науково-практична конференція: «Муніципальна реформа в контексті євроінтеграції України: позиція влади, науковців, профспілок та громадськості».
Конференцію традиційно організовано Академією праці, соціальних відносин і туризму (АПСВТ) спільно з Проєктом USAID «Підвищення ефективності роботи і підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА»).
Метою конференції було формування єдиного бачення напрямів муніципальної реформи в Україні відповідно до європейських принципів і стандартів на основі зіставлення позицій із цього питання влади, науковців та інститутів громадянського суспільства, зокрема профспілок, асоціацій органів місцевого самоврядування, громадських організацій тощо.
У заході взяли участь близько 320 представників органів державної влади та органів місцевого самоврядування, науковців, громадських активістів, представників профспілок, закладів вищої освіти та наукових установ практично з усіх областей України.
Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук письмово звернувся до учасників конференції:
«Дослідження проблемних питань реформування місцевого самоврядування в умовах воєнного стану сьогодні є одним з важливих завдань сучасної української науки, адже науково обґрунтовані пропозиції щодо вдосконалення законодавства про місцеве самоврядування можуть бути корисними для народних депутатів при опрацюванні ними відповідних законопроєктів». Пан Руслан висловив впевненість в тому, що дана «конференція є важливою платформою для наукових дискусій, яка сприятиме науковому пошуку шляхів продовження муніципальної реформи в надскладних умовах повномасштабної війни. а результати обговорення дозволять розробити законодавчі пропозиції, необхідні для врегулювання актуальних для місцевого самоврядування питань».
Голова Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк зазначила наступне: «Ми слідкуємо за результатами опитування територіальних громад, які формують повістку денну нашої роботи. Аналіз тем доповідей учасників конференції цілком відображає запит органів місцевого самоврядування». Пані Олена додала, що «перед Парламентом України стоять п’ять ключових завдань для продовження муніципальної реформи в рамках Ukraine Facility: питання відповідальності місцевої влади; розподіл повноважень між органами державної влади та органами місцевого самоврядування; відновлення публічної влади на деокупованих територіях; фінансова децентралізація; адміністрування місцевих податків».
В.о. директора Департаменту стратегічного планування та регіонального розвитку Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України Віталій Проценко у своєму виступі зазначив, що «для Міністерства сього є пріоритетним законопроєкт 4298, в якому розроблено ряд заходів з реформування місцевих державних адміністрацій. Також важливими питаннями є розмежування повноважень між органами місцевого самоврядування різного рівня, а також між органами місцевого самоврядування та органами державної влади. Окрім цього – наголосив пан Віталій – важливим питанням порядку денного Міністерства є питання зміни підходів щодо адміністрування податків, міжмуніципальне співробітництво, питання функціонування агломерацій, а також стратегічне планування на місцевому рівні. Міністерство оновило Державну стратегію регіонального розвитку, з якою прошу усіх зацікавлених ознайомитися та викласти науково обґрунтовані думки. Міністерство відкрите до дискусій та співпраці на шляху реформування законодавства про місцеве самоврядування».
Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан підкреслив: «науковці формулюють концептуальні знання, які лягають в положення нових законопроєктів. Цьогоріч минуло 10 років з часу офіційного старту реформи місцевого самоврядування та організації територіальної влади. Однак до сьогодні відсутній комплексний документ з реформування мс (як ми його називаємо в АМУ – концепція розвитку місцевого самоврядування), який би визначав напрямки успішності реформи. Як засвідчує практика, спочатку на основі наукових розробок та пропозицій відбувається дискусія, консультації та обмін думками, які в кінцевому підсумку лягають в положення концепції, а потім потрапляють в план заходів. Після цього відбуваються навчання та обмін досвідом». Також пан Олександр додав, що «попередні конференції (не лише в доповідях переможців конкурсу, а й доповідачами) дали відповіді на багато проблемних питань розвиту місцевого самоврядування. Робота в науковому середовищі завжди триває і саме на основі наукових розробок вдається переконувати Міністерство фінансів України щодо передбачення в держбюджеті статей, які будуть «френдлі» для місцевого самоврядування».
Керівник Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» Майя Гоголадзе сказала:
«Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» підтримує молодь у оволодінні знаннями проблем децентралізації та розвитку місцевого самоврядування. Для нас дуже важливо залучити саме молодих людей до наших проєктів, аби спільно знаходити правильні рішення».
Пані Майя наголосила, що «спільно з усіма нашими партнерами, серед яких є Комітет, який очолює Пані Олена Шуляк, Академія праці, соціальних відносин і туризму і багато інших організацій, ми працюємо для реалізації реформи децентралізації та реформи місцевого самоврядування.
Сьогодні ж – зауважила пані Майя – перед нами стоять два основні завдання: перше - відзначити молодих науковців за їх знання та розробки» і друге – створити наукову платформу для кращого розуміння сучасного стану законопроєктної роботи з розвитку місцевого самоврядування та вироблення пропозицій щодо вдосконалення муніципального законодавства».
Ректор Академії праці, соціальних відносин і туризму Віктор Сухомлин у своєму виступі зазначив, що «завдяки конференції відбувається тісний взаємозв’язок наукової спільноти з працівниками органів місцевого самоврядування, що дозволяє виявляти найболючіші проблемні питання життя територіальних громад і розробляти науково обґрунтовані пропозиції щодо основних напрямків їх вирішення».
Пан Віктор також додав, що «з огляду на зміст програми сьогоднішнього заходу можна констатувати, що ключові політичні, наукові та громадські діячі, які присутні в цій аудиторії та знаходяться на онлайн підключені, в змозі спільно у дискусійній формі дійти висновків, що будуть корисними народним депутатам України та працівникам профільного Міністерства при розробці та опрацювання відповідних законопроектів. Вся наша сьогоднішня діяльність має бути спрямована на результат, корисний для територіальних громад і для держави в цілому, адже перебуваючи тут під надійним захистом Збройних Сил України ми повинні відповідально тримати свій науковий стрій і тримати свою оборону, як це роблять наші Воїни на передовій».
Також під час конференції вже традиційно було оголошено результати й нагороджено переможців IV Всеукраїнського конкурсу «Краща наукова праця з проблематики муніципального права». Основою тематичних напрямів досліджень вчених стали результати опитування територіальних громад щодо актуальних проблем місцевого самоврядування, яке було проведено напередодні конкурсу.
ФОТО звіт