Історя кафедри енотехнологій

 

ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА КАФЕДРА

ЕНОТЕХНОЛОГІЙ ТА СЕРВІСУ В ГОТЕЛЬНО-РЕСТОРАННОМУ СЕГМЕНТІ

 

01.09.2023 р. в Академії праці, соціальних відносин і туризму важливою подією стало відкриття першої і поки що єдиної в Україні експериментальної кафедри енотехнологій та сервісу в готельно-ресторанному сегменті.

Підґрунтям для відкриття кафедри енотехнологій стала Школа сомельє «Майстер-клас», яка з 2000 р. успішно працює при Академії.

 Очолить кафедру засновниця  Школи сомельє, винний експерт, президент Всеукраїнської асоціації виноробів і сомельє, почесна професорка Академії Наталя Благополучна.

Основним завдання новоствореної кафедри є підготовка для туристичної та готельно-ресторанної сфери спеціалістів, наприклад винних гідів, яких ніхто в Україні не готує. Впродовж навчання студенти будуть складати навчальні тури, планується багато практичної роботи з виїздом на виробництво.

Також великий акцент буде зроблено на національних кухнях світу. Тобто вивчати будуть не тільки виноробство України, хоча саме на цьому буде основний аспект. Випускник кафедри має добре знати виноробство та національні кухні світу.

Еногастрономічне поєднання, тобто поєднання страв і вин - це те, що буде завжди цікаво будь-якому туристу. Тому буде зроблений акцент на еногастрономічні тури, які будуть розробляти наші студенти.

Окрім того, значний навчальний напрямок складатимуть питання менеджменту, маркетингу, юридичного супроводу. Наприклад,  буде предмет «Юридичний супровід відкриття крафтового виробництва». Це те, що актуально сьогодні в Україні.

Буде багато інших цікавих напрямків і предметів. Звичайно, що  студенти мають оволодіти високим рівнем фахової англійської мови.

До викладання на кафедрі будуть залучені як викладачі Академії, так і фахівці- практики.  Будуть залучатись відомі технологи, винороби. Наприклад, вже є домовленість з директором Національного наукового центру «Інститут виноградарства і виноробства імені В.Є. Таїрова» НААН України професоркою Іриною Ковальовою. Буде багато цікавих людей-практиків. У майбутньому, після перемоги  плануємо залучення іноземних фахівців, з якими є попередні домовленості.  Всеукраїнською асоціацією  виноробів і сомельє ще в 2013 р.підписані угоди з італійським Центром сенсорного аналізу в місті Мачерата.

Про актуальність та необхідність методологічного підходу до підготовки спеціалістів з винного сервісу говорить і власник Vinos de la Luz, відомий меценат,  доктор Рікардо Фернандес Нуньєс: «В України є багато фахівців з виготовлення вина. Також є багато тих, хто, працюючи у виноробній галузі, вчився самотужки, на власному досвіді. Наразі назріла необхідність в створенні методології винного сервісу, коли спеціалісти будуть готуватись на високому фаховому рівні за єдиними галузевими стандартами. З іншого боку, саме зараз вдалий момент для відкриття такої кафедри. Життя триває, війна скінчиться перемогою України. І винний та гастрономічний туризм стануть дуже актуальним, вірте мені. Я вже не раз спостерігав такий цикл в різних куточках світу. Ринок розвивається за певними об’єктивними законами. Зверніть увагу, що саме тут і зараз народжується нова галузь індустрії вина в Україні – винний сервіс».

 

Новостворена кафедра енотехнологій та сервісу в готельно-ресторанному сегменті в першу чергу буде робити акцент саме на сервісі в ресторанному сегменті.  Звичайно, у нас є заклади освіти, курси, які готують працівників готелів та ресторанів. Але фахових знань щодо вин їм не вистачає. Сьогодні фахівець має володіти інформацією про сорти вин, про регіон, про виробників, надавати короткий опис вина, щоб людина розуміла, що її очікувати від напою. Наприклад, не може людина, яка сьогодні працює у ресторані, ким би вона не була, від офіціанта, бармена до адміністратора, не розумітися на винах, не розумітися на сирах, на культурі їх поєднання. З цього напрямку на кафедрі будуть окремі предмети..

Тобто такого глибокого знання, на жаль, зараз ніхто не дає цим спеціалістам. Саме тому кафедра має назву « енотехнологій та сервісу», тобто все, що пов'язано з винами, їх презентацію, подачею і  сервісом. Адже високий рівень сервісу - це саме те, що ми повинні запропонувати туристу, який приїде до України після нашої перемоги. А Україна буде дуже цікава світу, тому багато людей захочуть подивитися, як і хто зумів перемогти такого монстра як Росія.

До нас поїде увесь світ, і ми повинні зразу запропонувати спеціалістів, в першу чергу винного та гастрономічного туризму. Саме цей вид туризму зараз у світі на першому місці за популярністю. А Україні є що презентувати у цьому напрямку!