https://www.socosvita.kiev.ua/node/205
19 - 20 лютого у Львові відбулася Всеукраїнська наукова конференція «Профспілки України: історія, сьогодення, майбутнє». Ініціаторами конференції стало Об’єднання профспілок Львівщини і поштовхом у цьому напрямі стало виявлення науковцями Львівського національного університету імені Івана Франка історичного факту створення у 1817 р. у Львівській друкарні Корнелія Піллера прообразу першої профспілкової організації на теренах України. Ідея проведення конференції була підтримана керівництвом Федерації профспілок України, до її реалізації у ролі організаторів долучилися Академія праці і соціальних відносин, Інститут історії України НАН України та Львівський національний університет імені Івана Франка. Організаторами була проведена значна підготовча робота, яка викликала широкий резонанс у наукових та профспілкових колах.
Тема конференції викликала велику зацікавленість вчених, громадських діячів та профспілковців з усієї України, а сама конференція завдяки участі польських колег перетворилася на міжнародну. У роботі конференції взяли участь знані в Україні та за її межами визначні вчені: доктор історичних наук, професор, член - кореспондент НАН України, заступник директора Інституту історії України НАН України О.П.Реєнт, доктор історичних наук, професор, завідувач відділом Інституту історії України НАН України О.Є.Лисенко, доктори історичних наук, професори Львівського національного університету імені Івана Франка К.К.Кондратюк та М.М.Кріль, доктор історичних наук, професор, ректор Академії праці і соціальних відносин М.Л.Головко, доктор історичних наук, помічник Голови ФПУ О.О.Бондарчук, а також доктор суспільних наук, працівник архіву Всепольського об'єднання профспілок Гжегож Солтисяк. Серед учасників конференції - науковці та профспілкові активісти, які представляють наукові установи, вищі навчальні заклади, профспілкові організації з Бердянська, Донецька, Києва, Кривого Рогу, Івано-Франківська, Луганська, Луцька, Львова, Одеси, Чернівців. 19 лютого відбулося пленарне засідання конференції.
Відкрив конференцію Голова Об’єднання профспілок Львівщини Р.М.Дацько, який привітав учасників, навів деякі статистичні дані про учасників конференції та презентував основні результати наукових пошуків, що стали джерелом ініціатив проведення цієї конференції.
З вітальним словом до учасників звернувся Народний депутат України, Голова Федерації профспілок України В.Г.Хара. Подякувавши організаторам та учасникам конференції за докладені значні зусилля у вивченні профспілкового руху в Україні, В.Г.Хара окреслив нові виклики, які стають перед профспілками за сучасних умов та підсилюються глобальною економічною кризою. Доповідач висловив впевненість, що подальші наукові розробки із соціально-трудової тематики зроблять важливий внесок у розвиток стратегії і тактики діяльності професійних спілок та посилення їх ролі у гармонізації суспільних відносин.
Голова Всепольського об’єднання профспілок Ян Гуз, згадавши історію непростих стосунків українського та польського народів, відзначив, що Україна та Польща мають багато спільного, тому доцільно об’єднувати зусилля для вивчення та розвитку теорії і практики профспілкового руху. Ян Гуз презентував українським колегам науковий доробок польських дослідників та архівні матеріали про розвиток профспілкового руху у Західній Україні.
Пленарне засідання конференції продовжилось науковими доповідями О.П.Реєнта, О.О.Бондарчука, М.Л.Головка, Гжегоша Солтисяка.
Особливе місце на пленарному засіданні зайняла презентація результатів досліджень науковців Львівського національного університету імені Івана Франка кандидатів історичних наук, доцентів Р.Я.Береста, Г.А.Боднар, М.М.Мудрого про зародження та розвиток профспілкового руху у Галичині. У цих доповідях науково обґрунтовувався історичний факт заснування прообразу першої профспілкової організації на теренах України саме у Львові у 1817 р.
Подальша робота конференції відбувалася у секціях, де розглядалися як питання історії профспілкового руху, так і проблеми удосконалення діяльності профспілок за сучасних умов. Активну участь в обговоренні доповідей взяли профспілкові працівники, яких насамперед цікавили питання організації профспілкової діяльності за умов глобальної економічної кризи.
Наступного дня за участю засобів масової інформації відбулося офіційне підведення підсумків конференції. Голова ФПУ В.Г.Хара високо оцінив ініціативу Голови Об’єднання профспілок Львівщини Р.М.Дацька з проведення такої спеціалізованої конференції, відзначив її високий організаційний рівень та значні наукові здобутки. Також доповідач висловив впевненість, що проведена конференція активізує подальші наукові дослідження із соціально-трудової тематики та посилить роль профспілок у системі суспільних відносин. Особливо були відзначені досвід та ініціативи профспілок Львівщини із захисту соціально-економічних інтересів найманих працівників та рекомендовано їх поширення в інших регіонах України.